Współpraca z zagranicą

DELEGACJA Z FRANCJI 2015

W dniach 17-24 października 2015r. w naszej szkole gościła delegacja nauczycieli i uczniów
z zaprzyjaźnionego Konserwatorium Muzycznego Roubaix. Była to już trzecia taka wizyta. Poprzednie odbyły się w 2008 i 2009 roku. Także nasi nauczyciele i uczniowie gościli już dwa razy we Francji.

Tak jak przy okazji poprzednich wizyt, tak i teraz głównym celem była wymiana doświadczeń dydaktyczno-artystycznych oraz wspólne muzykowanie młodzieży.

Oprócz prób i wspólnego koncertu, goście zwiedzili nasze miasto i spotkali się z władzami Sosnowca. Delegacja wraz z uczniami i nauczycielami naszej Szkoły wyjechała też do Krakowa
i Wieliczki. Zwiedzaliśmy wspólnie Zamek i Pałac w Będzinie oraz Filharmonię Śląską i NOSPR, uczestnicząc w próbie generalnej koncertu Filharmonii oraz w koncercie muzyki starofrancuskiej.

22 października 2015r. odbył się wspólny koncert orkiestry dętej naszej Szkoły i uczniów Konserwatorium Muzycznego w Roubaix.

DELEGACJA Z CASABLANKI 2012

         W dniach 8-13 października 2012 roku przybywała w Sosnowcu delegacja przedstawicieli Dzielnicy Maarif z Casablanki (Maroko). Wraz z delegacją samorządową gościli artyści ,którzy podczas projektu dokonywali wymiany doświadczeń artystycznych i muzycznych z pedagogami i uczniami Zespołu Szkół Muzycznych.
            8 i 9 października w Sosnowieckiej szkole muzycznej odbyły się warsztaty muzyczne prowadzone przez gości z Maroka. Uczestnicy warsztatów zapoznani zostali z podstawami teorii muzyki arabskiej,na której oparte były ćwiczenia oraz prezentowane przez gości utwory.
W skład zaspołu marokańskiego wykonującego muzykę charakterystyczną dla tego regionu świata weszło:
2 skrzypków,gitarzysta,perkusista oraz 2 osoby grające na lutni.
            9 października przedstawiciele Casablanki zwiedzali Akademie Muzyczną w Katowicach,gdzie mogli podziwiać wspaniałe muzeum organów,gdzie przewodnikiem był prof.J.Gembalski,a także uczestniczyli w próbie orkiestry Filharmonii Śląskiej odbywającej się tego dnia na sali koncertowej katowickiej uczelni.Dzięki temu marokańscy artyści i delegaci mogli podziwiać piękną salę koncertową,którą byli zachwyceni.
            Ponadto w ramach wizyty odbył się uroczysty koncert polsko-marokański w Centrum Kultury w Sosnowcu.W koncercie udział wzięli goście z Maroka , uczniowie i absolwenci ZSM w Sosnowcu oraz zespoły muzyczne działające przy Klubie Kiepury.Ciekawostką było wspólne wykonanie utworu z Maroka przez zespół gości oraz uczniów sosnowieckiej szkoły.
            Zespół artystów Casablanki można było ponadto posłuchać podczas koncertu w dawnej siedzibie szkoły 8.10.2012 roku oraz w Centrum Edukacji Wychowania Młodzieży 12.10.2012 roku.
            Ciekawe dla nas doświadczenia muzyczne zaowocowały zaproszeniem przez gości z Casablanki nauczycieli i uczniów ZSM w Sosnowcu do złożenia wizyty artystycznej w przyszłym roku.

FRANCJA 2011

W dniach 17-25 listopada 2011 roku piątka uczniów naszej szkoły wraz z Dyrektor mgr Dorotą Grolik i Wicedyrektor mgr Ewą Wilczek brała udział w obchodach czterdziestej rocznicy partnerstwa pomiędzy francuskim miastem Les Mureaux i niemieckim Idar-Oberstein.Oba miasta to również miasta partnerskie Sosnowca.

            Uczniowie szkół muzycznych wszystkich miast zagrali wspólny koncert.Reprezentanci sosnowieckiej szkoły-Alicja Ciesielczuk (sopran), Alicja Giecewicz (fortepian), Marcin Guzik (fortepian), (gitara), Waldemar Kerner (gitara)-wykonali utwory Chopina, Rachmaninowa,Niewiadomskiego.W ostatnim dniu pobytu we  Francji uczniowie zwiedzili Paryż i Wersal.

           Dziękujemy naszym francuskim opiekunom za gościę i ciepłe przyjęcie.Zawsze będziemy miło wspominać pobyt w Les Mureaux.