Znani absolwenci

Marta Klimasara

MARTA KLIMASARA  to wysoko ceniona perkusistka.Jej międzynarodowa sława opiera się nie tylko na licznych koncertach i turnee które odbyła po Fracji, Szwecji, Japonii czy Republice Południowej Afryki, ale też na jej licznych sukcesach w międzynarodowych konkursach. Przed wygraną w 2001 roku w niezwykle prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium miała już pierwszą nagrodę w II Światowym Konkursie Marimbistycznym w Japonii 1999, jak również drugą nagrodę w III Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Artystka zdobyła stypendia Yamaha Music Foundation of Europe oraz Kunststiftung Badenii-Wirtembergii. Ceniona jest także przez Europejską Fundację Kultury w Strasburgu za jej wybitną osobowość muzyczną i artystyczną.Przez krytyków oceniana jest jako muzyk ,który ma nie tylko wdzięk i osobowość, ale także wielką wrażliwość artystyczną.Cechuje ją wielkie opanowanie perkusyjne we wszystkich formach, które zawdzięcza dużym umiejętnością i precyzji.

Jej kariera muzyczna wcale nie rozpoczęła się od perkusji.Marta Klimasara najpierw uczyła się gry na fortepianie u Ireny Sluzalek w rodzinnym mieście Sosnowcu. Dopiero w wieku 12 lat rozpoczęła swoją przygodę z perkusją.Rozwinęła skrzydła pod okiem swojego nauczyciela Krzysztofa Jaguszewskiego i już w niedługim czasie uzyskała liczne nagrody na konkursach ogólnopolskich.W bardzo młodym wieku rozpoczęła karierę solową w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.Następnie kontynuowała studia a Maestro Klausem Tresseltrm w Staatliche Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, gdzie przeniosła się na stałe w 1994 roku.

Dziś jest perkusistką bardzo dobrze znaną zarówno w Niemczech ale także poza granicami.Artystka prowadzi ożywioną działalność koncertową,gości na wielu międzynarodowych festiwalach i ma na swoim koncie liczne podróże koncertowe do wielu krajów europejskich a także m.in.Stanów Zjednoczonych,Japonii,Chin i Republiki Południowej Afryki,Korei Południowej.Marta Klimasara bierze udział w koncertach z takimi orkiestrami jak RSO i Filharmonią Stuttgart i Hof,Monachijską Orkiestrą Kameralną,Stuttgart Chamber Orchestra,Filharmonią Narodową w Warszawie,Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia,RSO Saarbruecken.

Jest także producentem nagrań radiowych i telewizyjnych z Bawarii i Hesji,Musique France,Polskie Radio,SR 2 Kultur Radio Deutschlandradio.

W 2004 roku została profesorem w Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie.

PAWEŁ GUSNAR

Artysta wszechstronny,otwarty na różne style i formy ekspresji. Jest jednym z nielicznych saksofonistów,który z powodzeniem łączy działalność na polu muzyki klasycznej,jazzowej i rozrywkowej.

Urodził się w Sosnowcu.Grę na saksofonie studiował na Akademii Muzycznej im.Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz na Akademii Muzycznej im.Fryderyka Chopina w Warszawie.Swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach mistrzowskich m.in.u Christiana Wirtha (Francja),Ed Bogaarda (Belgia), Lawrencea Gwoździa (USA), Johanesa Ernsta (Niemcy). Jest laureatem I Konkursu Instrumentów Dętych (Dąbrowa Górnicza 1993) oraz zdobywcą wyróżnienia na Konkursie Zespołów Kameralnych (Wrocław 1994).

Brał udział w licznych festiwalach.Na początku lat 90-tych związany był z orkiestrą Teatru Rozrywki w Chorzowie. W latach 1997-2014 współpracował z orkiestrą Teatru Muzycznego Roma w Warszawie,Alex Band A.Maliszewskiego oraz Big Warsaw Band.Obecnie współpracuje z orkiestrami: Adama Sztaby,Kukla Band Zygmunta Kukli,orkiestrą Tomasza Szymusia,a także Krzysztofem Herdzinem oraz Tomaszem Filipczakiem.Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi, m.in.Filharmonią Narodową,Sinfonią Varsovią,Polską Orkiestrą Radiową.Jako solista występował z orkiestrami NOSPR,Amadeus,Concerto Avenna,Capella Bydgostiensis,Sinfonietta Cracovia,Sinfonia Baltica,Płocka Orkiestra Symfoniczna,Elbląska Orkiestra Kameralna,Royal Northern College of Music (Manchester) ,Orchestre Valentiana (Francja),Lviv Chamber Orchestra „Academia” i niemal wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce, wykonując utwory m.in.Pendereckiego,Głazunowa,Iberta,Itturalde,Villa-Lobosa, Herdzina, Debussego, Milhauda, Cascena, Łukaszewskiego, Knittla, Kowalskiego, Przybylskiego, Gershwina, Piazzolli.

Paweł Gusnar jest wielkim propagatorem muzyki współczesnej. To właśnie do niego należy wiele prawykonań utworów współczesnych kompozytorów, m.in. Miłosza Bembinowa, Artura Cieślaka, Grzegorza Duchnowskiego, Andrzeja Dutkiewicza, Krzysztofa Herdzina, Anny Marii Huszczy, Andrzeja Karałowa, Krzysztofa Knittla, Krzysztofa Pendereckiego, Zbigniewa Penherskiego, Marii Pokrzywińskiej, Dariusza Przybylskiego, Bronisława Kazimierza Przybylskiego, Weroniki Ratusińskiej, Mariana Sawy, Bogusława Schaeffera,Elżbiwty Sikory czy Alicji Gronau-Osińskiej.

W swoim dorobku ma blisko 40 płyt,w tym pięć solowych – „New Polish Music for saxopfone and organ”, „Jazz Sonatas”, „Komeda Inspirationa”, „Saxophone Impressions”, „Saxophone VARIE”.

Pięcikrotnie nominowany do do nagrody Fryderyk. W bieżącym roku , jego najnowsza płyta z utworami polskich kompozytorów – Saxophone Varie -nowe oblicza polskiej muzyki saksofonowej, zdobyła nagrodę polskiego przemysłu muzycznego „Fryderyk” 2014 w Kategorii Muzyka Kameralna oraz została wyrózniona nominacją w kategorii Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej a on sam został nominowany do tytułu Artysta Roku.

Brał udział w nagraniach wielu programów radiowych i telewizyjnych m.in.dla TVP,TVN.

Od roku 2003 zatrudniony jest jako adiunkt na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej im.Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi. Od października 2011 roku pełni funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalnego w UMFC w Warszawie.W 2011 roku otrzymał tytuł doktora sztuki na Uniwerytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

Jest zapraszany do jury krajowych i międzynarodowych konkursów saksofonowych oraz jako wykładowca na kursy dla nauczycieli , studentów i uczniów organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Paweł Gusnar jest artystą firmy YAMAHA oraz RICO.

Gra na instrumentach YAMAHA:

-saksofon altowy YAS-875EX

-saksofon sopranowy YSS-875EXHGG

-saksofon tenorowy YTS-875EXGP