Get Adobe Flash playerGet Adobe Flash player

MARTA KLIMASARA

MARTA KLIMASARA  to wysoko ceniona perkusistka.Jej międzynarodowa sława opiera się nie tylko na licznych koncertach i turnee które odbyła po Fracji,Szwecji,Japonii czy Republice Południowej Afryki, ale też na jej licznych sukcesach w międzynarodowych konkursach. Przed wygraną w 2001 roku w niezwykle prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium miała już pierwszą nagrodę w II Światowym Konkursie Marimbistycznym w Japonii 1999, jak również drugą nagrodę w III Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Artystka zdobyła stypendia Yamaha Music Foundation of Europe oraz Kunststiftung Badenii-Wirtembergii. Ceniona jest także przez Europejską Fundację Kultury w Strasburgu za jej wybitną osobowość muzyczną i artystyczną.Przez krytyków oceniana jest jako muzyk ,który ma nie tylko wdzięk i osobowość, ale także wielką wrażliwość artystyczną.Cechuje ją wielkie opanowanie perkusyjne we wszystkich formach, które zawdzięcza dużym umiejętnością i precyzji.

 

 

         Jej kariera muzyczna wcale nie rozpoczęła się od perkusji.Marta Klimasara najpierw uczyła się gry na fortepianie u Ireny Sluzalek w rodzinnym mieście Sosnowcu. Dopiero w wieku 12 lat rozpoczęła swoją przygodę z perkusją.Rozwinęła skrzydła pod okiem swojego nauczyciela Krzysztofa Jaguszewskiego i już w niedługim czasie uzyskała liczne nagrody na konkursach ogólnopolskich.W bardzo młodym wieku rozpoczęła karierę solową w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.Następnie kontynuowała studia a Maestro Klausem Tresseltrm w Staatliche Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, gdzie przeniosła się na stałe w 1994 roku.

 

 

Dziś jest perkusistką bardzo dobrze znaną zarówno w Niemczech ale także poza granicami.Artystka prowadzi ożywioną działalność koncertową,gości na wielu międzynarodowych festiwalach i ma na swoim koncie liczne podróże koncertowe do wielu krajów europejskich a także m.in.Stanów Zjednoczonych,Japonii,Chin i Republiki Południowej Afryki,Korei Południowej.Marta Klimasara bierze udział w koncertach z takimi orkiestrami jak RSO i Filharmonią Stuttgart i Hof,Monachijską Orkiestrą Kameralną,Stuttgart Chamber Orchestra,Filharmonią Narodową w Warszawie,Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia,RSO Saarbruecken.

Jest także producentem nagrań radiowych i telewizyjnych z Bawarii i Hesji,Musique France,Polskie Radio,SR 2 Kultur Radio Deutschlandradio.

W 2004 roku została profesorem w Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie.