Get Adobe Flash playerGet Adobe Flash player

DELEGACJA Z CASABLANKI

            W dniach 8-13 października 2012 roku przybywała w Sosnowcu delegacja przedstawicieli Dzielnicy Maarif z Casablanki (Maroko). Wraz z delegacją samorządową gościli artyści ,którzy podczas projektu dokonywali wymiany doświadczeń artystycznych i muzycznych z pedagogami i uczniami Zespołu Szkół Muzycznych.

            8 i 9 października w Sosnowieckiej szkole muzycznej odbyły się warsztaty muzyczne prowadzone przez gości z Maroka. Uczestnicy warsztatów zapoznani zostali z podstawami teorii muzyki arabskiej,na której oparte były ćwiczenia oraz prezentowane przez gości utwory.

W skład zaspołu marokańskiego wykonującego muzykę charakterystyczną dla tego regionu świata weszło:

2 skrzypków,gitarzysta,perkusista oraz 2 osoby grające na lutni.

            9 października przedstawiciele Casablanki zwiedzali Akademie Muzyczną w Katowicach,gdzie mogli podziwiać wspaniałe muzeum organów,gdzie przewodnikiem był prof.J.Gembalski,a także uczestniczyli w próbie orkiestry Filharmonii Śląskiej odbywającej się tego dnia na sali koncertowej katowickiej uczelni.Dzięki temu marokańscy artyści i delegaci mogli podziwiać piękną salę koncertową,którą byli zachwyceni.

            Ponadto w ramach wizyty odbył się uroczysty koncert polsko-marokański w Centrum Kultury w Sosnowcu.W koncercie udział wzięli goście z Maroka , uczniowie i absolwenci ZSM w Sosnowcu oraz zespoły muzyczne działające przy Klubie Kiepury.Ciekawostką było wspólne wykonanie utworu z Maroka przez zespół gości oraz uczniów sosnowieckiej szkoły.

            Zespół artystów Casablanki można było ponadto posłuchać podczas koncertu w dawnej siedzibie szkoły 8.10.2012 roku oraz w Centrum Edukacji Wychowania Młodzieży 12.10.2012 roku.

            Ciekawe dla nas doświadczenia muzyczne zaowocowały zaproszeniem przez gości z Casablanki nauczycieli i uczniów ZSM w Sosnowcu do złożenia wizyty artystycznej w przyszłym roku.

 

WARSZTATY MUZYCZNE 8,9.10.2012r

 

 

 

 

 

 

 

KONCERT POLSKO-MAROKAŃSKI 10.10.2012r