Get Adobe Flash playerGet Adobe Flash player

I MIEJSCE W KONKURSIE SOLFEŻOWYM

13.03.2019

W dniach 8 – 10 marca 2019 roku w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej odbył się jubileuszowy X Ogólnopolski Konkurs Solfeżowy dla uczniów szkół muzycznych II stopnia. Uczeń klasy III specjalności Instrumentalistyka Szkoły Muzycznej II st. w Sosnowcu – KACPER BENDIG, przygotowany przez mgr Aleksandrę Hyrję – uzyskał w nim I miejsce!

 

Organizowany przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie we współpracy z bielską szkołą Konkurs jest jedyną tego typu imprezą w Polsce. Mimo niezwykle wysokich wymagań stawianych uczestnikom, z każdą kolejną edycją Konkurs przyciąga coraz więcej młodych ludzi obdarzonych wybitnym słuchem. W ciągu trzech dni najlepsi uczniowie szkół muzycznych z całej Polski w trzech etapach zmagają się z niezwykle trudnymi zadaniami słuchowymi. Są wśród nich, m.in.: korekta tekstu nutowego, uzupełnianie brakujących fragmentów partytury, analiza i zapis różnorodnych zjawisk dźwiękowych, analiza składu wykonawczego i technik wykonawczych, a także zadania twórcze polegające na dokomponowaniu fragmentu utworu do podanego tematu. Oprócz części pisemnych w poszczególnych etapach Konkursu trzeba się również zmierzyć z zadaniami ustnymi. Polegają one na wykonaniu głosem utworów a vista (tj. bez wcześniejszego przygotowania, bez uprzedniego zapoznania się z jego zapisem, bez „podegrania” na instrumencie) z akompaniamentem nagranego instrumentu lub innych głosów. I tak niełatwemu śpiewaniu towarzyszyć ma jeszcze np. zapisany w nutach, a wyklaskiwany przez uczestnika rytm. Wymaga to niesamowitej podzielności uwagi i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Część zadań ustnych zawiera dodatkowo elementy improwizacji, która powinna być podparta wiedzą na temat budowy utworów, harmonii, a także stylów i technik kompozytorskich.

 

W tegorocznej edycji Konkursu wzięło udział 42 uczestników przygotowanych przez
24 nauczycieli z 17 szkół w Polsce. Warto podkreślić, że Kacper był jednym z najmłodszych konkursowiczów.

 

Kacprowi i p. Pani mgr Aleksandrze Hyrji serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!< wszystkie aktualności